Artıcle

Tüketici Davranışları Hakkında: Moda Alışverişi ve Erkekler

28 Kasım 2016

Moda alışverişinde hâlâ bakir bir tüketici grubu var: Erkekler!

Bu durumun birçok nedeni olabilir. Moda e-ticaret sitelerinin ürün gamlarını kadınlara göre oluşturması, site dili ve algılarının aşağı yukarı %75-80'lik bölümünü kadınlara ayırması gibi… Çoğu online alışveriş sitesinin mailing ve sosyal medya iletişimi bile erkek tüketicisini ikinci plana atar durumda… Evet, tamam! Kadınların pazarda büyük bir güç olduğunu kabul etmek gerekiyor. Ancak, erkeklerin gizliden gizliye potansiyel bir alışveriş tutkunu olduğunu neden göz ardı ediyoruz?

 

tüketici davranışları

 

Erkekler eskiden alışveriş davranışlarında daha pragmatik davranıp ihtiyaçları doğrultusunda satın alım yapıp bunu bir keyfe dönüştürmez iken, interaktif dünya ile birlikte 180 derece değişim gösterdiler. Artık erkekler de kadınlar gibi arkadaşlarıyla sosyalleşmek için alışveriş yapıyorlar. Dost sohbetlerinde aldığı ürünün pozitif yönlerinden bahsediyor, (ki bu rakam %45 civarlarında) sosyal mecralarda paylaşarak ürününü dolaylı da olsa pazarlıyor. Kişi egosunu tatmin etmiş olurken, aldığı marka da potansiyel müşterilerine ulaşmış oluyor. Tipik bir win-win durumu… Peki burada online mağazalara düşen görev, sorumluluk ne? Ne yapmalılar ki erkek müşterilerini uzun vadeli sadakata ikna edebilsinler? İşte burada devreye 2-3 kritik hamle giriyor. Öncelikle dikkat edilecek husus, kar odaklı değil müşteri odaklı düşünmek olacaktır. (Design Thinking) Erkek tüketicilerin hayatlarına dokunan içerikler, öneriler, o tüketicinin içeriye girmesini sağlayacaktır. O tüketiciyi elde tutmak içinse, dönemin en muhim numarası olan; Kişiselleştirilebilir söylemi, oyuna sokmak gerekecektir. Her bir tüketicinin farklı farklı tüketim alışkanlıklarına sahip olduğu günümüzde, kişinin kendini özel hissetme tatmini, onu uzun dönemli sadık bir tüketici haline getirecektir. Bunun içindir ki mağazaların, tüketicilerinin ihtiyaçlarını iyi analiz edip, senaryolar oluşturması gerekmektedir. Her bir senaryo, doğru hedefleme ile potansiyel tüketicisinin karşısına dikilmelidir. (e-mail marketing, remarketing, site içerikleri, ürün gamının geri bildirimlere göre çeşitlendirilmesi, sosyal medya iletişimi)

 

 

 

online shopping

 

Dünyadaki e-ticaret sitelerine baktığımızda (Farfetch, Neiman Marcus gibi.) sitelerinin erkek kategorilerini sürekli yenilediklerini ve erkeklere özel magazinsel içerikler girerek erkek tüketicilerin site ile ilişki kurmasını sağladıklarını görüyoruz. Türkiye'de ise bu durum bir hayli farklı. Bir ürün kategorisine 5 ürün koyarak, çoğu bedeni kalmayan ürünleri ya da 4 sene önceki sezon ürününü o vitrinde tutarak satış yapmak maalesef çok zor. Zamanın en önemli güç olduğu günümüzde, hem trendlerin gerisinde kalmamak hem de bu trendlere göre iletişim uygulamak en doğru çözüm olacaktır kuşkusuz. 

 

 

online alışveriş

 

 

 

 

 

 

e-ticaret

 

Bilinmesi gerekenler:

•Mobil'den satın alımlarda erkekler, kadınların önünde. %45'e %34. Mesela Mr.Porter'ın site satışlarının %30-35'i mobil uygulamalardan geliyor.

•Erkekler, online alışverişlerde site tasarımından çok sevdiği ürün ve size'ı ile ilgileniyor. Onlar için önemli olan bulunabilirlik.

•En fazla online alışveriş yapan erkeklerin ortalama yaş ortalaması 25-35, medeni durumu bekar.

•Erkekleri sitede daha fazla tutmak için erkek yaşam tarzını ve ilgi alanlarını ilgilendiren magazinsel içerikler işe yarıyor. (Mr.Porter)

• Erkekler, satın almış olduğu ürünü hakkında konuşmayı (siteye yorum bırakmak, değerlendirmek) seviyor. %35 civarı. // Kadınlarda bu oran %20.

• Türkiye'de, responsive web tasarımına sahip site oranı %55-60 civarında. Bu sayı Almanya'da %96. (Bu sektör bazında)

 

e-ticaret

0

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: