Lıfestyle, OOTD

La vıta è bella

23 Aralık 2015

Ah Güney İtalya! Hiçbir şey yapmamanın tatlılığı, heyecanlı tavırlar, nevi şahsına münhasır jest ve mimikler, insanı içine ısıtan gülümsemeler…
Güney İtalya rotamız Napoli’de başlıyor. Gerçi Napoli’yi Roma’dan hızlı tren ile geldiğimiz için aktarma olarak kullanıyoruz. Napoli’de biraz yürüyüş yaptıktan sonra esas rotamız olan Sorrento için direkt metro ve tren karışımı bir araca biniyoruz. Araç 1600’lardan kalma:))) Biraz eski ve dökük sizin anlayacağınız. Sorrento’ya 45 dakikanın sonunda varıyoruz. İşte Güney İtalya bizim için tam da burada başlıyor. Sakin, küçük ve limon kokan bir lokasyon burası. Yürüdükçe mutlu ve huzurlu insanlara daha çok rastlıyoruz. Keşke ülkemde de böyle bir manzara ile karşılaşabilseydim diyorum içimden…

güney italya sorrento

villa alviani anna

Sorrento merkezine 10 dakika mesafedeki hotelimiz ”Villa Alviani Anna” ise tam anlamıyla büyüleyici. 3 katlı bir villa düşünün önünde kişiye özel bahçesi ve havuzu olan. Düşünmek bir yana yaşamak gerekiyor. Kesinlikle çok şanslıyız… Biraz dinlendikten sonra merkezde bulunan SITA otobüslerine doğru yola çıkıyoruz. Bu otobüsler 10 euro karşılığında 24 saat boyunca size tüm Güney İtalya kasabalarını gezdirmekle yükümlü.

Bu otobüsle gün boyunca:

Sorrento – Positano (45 dakika)

Positano – Amalfi (45 dakika)

Amalfi – Ravello (30 dakika)

rotalarını izliyoruz.

güney italya positano

güney italya positano

güney italya positano

Positano

Bu rotalar içerisinde en beğendiğimiz kesinlikle kendine özgü butik evleri ile Positano oluyor. John Steinbeck’in burasıyla ilgili söylemiş olduğu söz sanırım her şeyi açıklıyor:

”Positano bites deep. It is a dream place that isn’t quite real when you are there and becomes beckoningly real after you have gone.”

Amalfi’de ise küçük bir hayal kırıklığı yaşıyoruz. Ancak öyle bir pizza yiyoruz ki tüm mutsuzluklarımızı unutturuyor namussuz. Size şunu diyebilirim ki Fior di Pizza mekanında limon esanslı Amalfi pizza yemeden ölmüyoruz…

güney italya amalfi

 

 

güney italya capri

 

Bir sonraki gün ise deniz yoluyla Capri Adası’na geçiyoruz. Kişi başı 23 Euro olan Capri biletlerini Sorrento Port’tan alabiliyorsunuz. Yarım saat içinde adaya vardığımızda bizi ihtişam karşılıyor. Prada, Chanel, Salvatore Ferragamo ve daha birçok lüks markanın mağazaları, egzantrik kafeleri ile Capri Adası, kesinlikle bir kez daha gelmek isteyeceğiniz bir yer olarak hafızalarına yazılacak.

güney italya capri

Güney İtalya ile ilgili daha fazla ne söylenebilir ki… Programsız, plansız gidin ve sadece yaşayın. Özgürlüğün paha biçilemez değerini daha çok anlayacağınızdan yüzde yüz eminim.

Limoncello esanslı olan her şeyi yiyin, limon kokusunu olabildiğinizce içinize çekin. Ve hiçbir şey yapmamanın tadını doyasıya yaşayın!

DOLCE FAR NIENTE!

 

0

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: