Artıcle

Gelecek, Geliyor : Data Dress

14 Şubat 2017

‘’Veri Tabanlı Elbise!’’ Kulağa çok tuhaf geliyor değil mi? Öyle bir çağda yaşıyoruz ki, dün kulağımıza tuhaf gelen şeyler, yarınımızın alışkanlıklarını oluşturuyor.

İşte bu yazıda bahsedeceğim, teknoloji ile modayı harmanlayan bu hizmet tam da yukarıdaki tanımıma uymakta…

‘’Coded Couture’’ adı verilen veri tabanlı elbise teknolojisi, H&M Group'un sahibi olduğu dijital moda evi Ivyrevel ile Google’ın fikir birliğinden doğmuş. Giyilebilir teknoloji terimini bir adım yukarıya taşıyan bu elbisenin adı ise ‘Data_Dress’ olarak belirlenmiş.

‘‘Data_Dress’’in tasarımı için, kullanıcıların Android telefonlarına yükleyecekleri bir uygulamadan alınan veriler kullanılacak. Bu veriler kullanıcının ne kadar sık hareket ettiği, hangi etkinliklere gittiği, ne tür hava şartlarına maruz kaldığı gibi bilgileri içerecek. Daha sonrasında ise elbiseler kişinin yaşam tarzı, alışkanlıkları ve davranışları göz önünde bulundurularak tasarlanacak. Kişiye özel elbise tasarlayan bu teknolojinin verileri ise Google’ın Snapshot API servisi kullanılarak toplanacak. İlk olarak New York Moda Haftası’nda tanıtılan bu teknoloji şu an için kapalı beta aşamasında bulunuyor. Hizmetin bu yıl içinde potansiyel müşterilerine sunulması ve fiyatının 99 Dolar olması bekleniyor.

‘’Giyilebilir teknoloji’’ dünyasına farklı bir heyecan getiren bu hizmet, ilerleyen günlerde moda odaklı tüketiciler ile teknoloji odaklı kişileri bir araya getirerek ‘’yeni geleceği’’ inşa edeceğe benziyor. Günümüzde ‘’zaman ve maliyet optimizasyonu’’ kavramlarının büyük önem taşıdığını düşünürsek, bu hizmetin‘’Haute Couture’’ için gereken zaman ve para eforunu azaltacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

 

 

5

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: